Activity
Tworzenie przestrzeni do rozwoju pasji i talentów sportowych i artystycznych
Pierwszym naszym celem było stworzenie kreatywnej przestrzeni dla młodych ludzi, w szczególności dla mieszkańców Wrocławia, ale także okolic. Obecnie prowadzimy dwie przestrzenie aktywności artystycznej dla młodzieży i studentów: przestrzeń grupy chorągwiarskiej oraz przestrzeń grupy tanecznej. To tutaj członkowie zespołu mogą rozwijać swoje pasje pod okiem wspaniałych trenerów i artystów na stałe współpracujących z fundacją.
Grupy mają charakter otwarty. Jeśli tylko lubisz taniec, żonglerkę, sport lub inne formy aktywności sportowo-artystycznej i poszukujesz nowych, oryginalnych form spędzania wolnego czasu, Gwardia Gryfa to miejsce dla Ciebie.
Grupa chorągwiarska
Liderem, trenerem i choreografem grupy chorągwiarskiej jest Dariusz Owczarek.
Mottem grupy jest: kreatywność, twórcza praca i profesjonalizm.
Nasza przygoda z Gwardią Gryfa rozpoczęła się w Operze Wrocławskiej, gdzie pracowaliśmy jako statyści przy wielu produkcjach scenicznych. Właśnie w tej artystycznej scenerii narodził się pomysł utworzenia zespołu. W obecnej działalności czerpiemy inspirację od mistrzów Sbandieratori - włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami. Z pięknej wielowiekowej tradycji zostawiliśmy to co najefektowniejsze — prezentację siły, którą daje zespół. Sercem naszych pokazów jest tradycyjny podniebny taniec szybujących w powietrzu flag.
Kreatywność, otwartość, potrzeba artystycznego wyrażania emocji, a przede wszystkim wzajemna przyjaźń, to wszystko stanowi o sile naszej grupy. Radość, którą czerpiemy ze wspólnej pracy sprawia, że pragniemy się nią dzielić z publicznością podczas realizowanych przez Gwardię Gryfa spektakli i pokazów.
W okresie letnim Wrocławianie mogą nas spotkać na Ostrowie Tumskim, gdzie w przepięknej zabytkowej i zielonej scenerii trenujemy swoje najwyższe rzuty chorągwiami. W sezonie zimowym treningi grupy chorągwiarskiej odbywają się w obiektach sportowych na terenie Wrocławia
Grupa taneczna
Trenerką i choreografką grupy tanecznej jest Emilia Zawalińska.
Naszą inspiracją jest muzyka, sposobem wyrazu taniec, a mocną stroną kreatywność i artystyczna dusza.
W swoich układach choreograficznych czerpiemy inspirację z wielu dyscyplin tanecznych. Tworząc plastyczne i nastrojowe projekty artystyczne, łączymy ruch ciała tancerza z ruchem rekwizytów scenicznych, takich jak: wstążki akrobatyczne, jedwabne wachlarze, czy skrzydła taneczne. Poprzeczka postawiona jest wysoko — dobrze wiemy, że tylko systematyczne treningi i ciężka praca dają wymierne efekty.
Każda z nas jest inna, pochodzimy z różnych środowisk artystycznych, teatralnych, tanecznych i akrobatycznych. Trenowałyśmy różne dyscypliny taneczne: od hip-hopu po klasykę. To właśnie ta różnorodność oraz otwartość na nowe formy i środki wyrazu scenicznego pozwalają nam tworzyć unikatowe pokazy. Wyzwanie artystyczne, którego się podjęłyśmy jest równie wymagające co ekscytujące, dlatego zawsze podchodzimy do niego z wielką ciekawością i entuzjazmem.
Dziecięca grupa artystyczna
Trenerami i choreografami dziecięcej grupy artystycznej są Dariusz Owczarek i Edyta Kasprzyk.
W ramach działalności Fundacji Gwardii Gryfa powstała pierwsza w Polsce dziecięca grupa chorągwiarska przy Gimnnym Ośrodku Kultury w Śniadowie na Podlasiu o nazwie Strażnicy Herbów
Profesjonalni artyści i instruktorzy z Gwardii Gryfa raz w miesiącu prowadzą tutaj warsztaty i treningi dla młodych chorągwiarzy. Adepci sztuki żonglerki chorągwiami uczą się również podstaw tanecznych, teatralnych i kuglarskich, które wykorzystują potem w swoich pokazach. Dziecięca grupa chorągwiarska funkcjonuje w GOK-u również samodzielnie, spotykając się trzy razy w tygodniu pod okiem lokalnych liderów i instruktorów, by szlifować zdobyte umiejętności, tworzyć nowe choreografie taneczne oraz przygotowywać się do występów scenicznych.
Strażnicy Herbów to grupa otwarta i przyjmuje do swojego grona wszystkie osoby zainteresowane, gotowe zaangażować się w systematyczną pracę, niezależnie od swoich kompetencji i umiejętności. W zajęciach chorągwiarskich regularnie biorą udział dwie osoby z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, które nie tylko uczestniczą we wszystkich treningach i warsztatach, ale biorą również udział w pokazach artystycznych, realizowanych przez grupę chorągwiarską.
Specyfika pracy, trening fizyczny oraz współdziałanie w zespole wraz z rówieśnikami stanowi dla osób z niepełnosprawnością możliwość do wszechstronnego i skutecznego rozwoju, którego efekty obserwujemy w naszej systematycznej 2 letniej.