Our team
Karina Prajs-Owczarek
CEO
Współzałożycielka grupy artystycznej i fundacji, efektywny manager, specjalista ds. marketingu i zarządzania zespołem, ale przede wszystkim wielka pasjonatka kultury i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Współzałożycielka grupy artystycznej i fundacji, efektywny manager, specjalista ds. marketingu i zarządzania zespołem, ale przede wszystkim wielka pasjonatka kultury i organizatorka wydarzeń kulturalnych.
Posiada gruntowne wykształcenie managerskie zdobywane na najbardziej renomowanych wrocławski uczelniach publicznych. Ukończyła Politologię, Administrację i Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Zarządzanie na Politechnice Wrocławskiej.
Od ponad 10 lat prowadzi jedną z największych grup artystycznych w Polsce, odnosząc na tym polu liczne sukcesy komercyjne i artystyczne.
Zarządzany przez nią zespół od lat tworzy własne spektakle, przedstawienia i pokazy oraz uczestniczy w imprezach na terenie całego kraju. Zespół realizował również liczne projekty społeczno-kulturalne: Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, “Poznajcie Smaki Toskanii” w ramach Kuźni Projektów we współpracy z Centrum Kultury AGORA, “Dworska Maskarada” w ramach wrocławskich Mikrograntów we współpracy z Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, “Święto Bzów” w Krośnie Odrzańskim i Zamku Karolat we współpracy z Fundacją Karolat, projekt edukacyjno-artystyczny dla Przedszkola nr 51 we Wrocławiu w ramach Dolnośląskich Małych Grantów.
Ma duże doświadczenie w organizacji różnego typu wydarzeń. Wrocławskie Centrum Kultury Zamek dwukrotnie powierzyło jej funkcję koordynatora strefy festiwalowej jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych konwentów fantastycznych w Polsce, “Wrocławskich Dni Fantastyki”. W ramach tej współpracy tworzyła i nadzorowała realizację trzydniowego program scenicznego, odpowiadała za stanowiska rekonstruktorskie i reżyserowała prestiżową Galę Dni Fantastyki.
Dariusz Owczarek
Lider zespołu artystycznego, instruktor, choreograf, animator
W Gwardii Gryfa Darek pełni rolę lidera grupy, trenera, choreografa i animatora.. Współzałożyciel grupy artystycznej i fundacji. Dariusz Owczarek to wieloletni statysta Opery Wrocławskiej, który brał udział w licznych plenerowych superprodukcjach teatru, takich jak: „Otello”,„Napój Miłosny” i ,„Turandot” w reżyserii Michała Zanieckiego, czy „Skrzypek na dachu” w reżyserii Ewy Michnik.
Od lat uczestniczy w licznych warsztatach artystycznych, tj. warsztat cyrkowy ze Stowarzyszeniem Kejos The-at-er, warsztaty włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami w ramach przygotowań do realizacji spektaklu „Ottelo”, warsztat ruchu scenicznego z Need of MOVEment, warsztat aktorski z Kamilem Przybosiem, czy warsztat z dynamicznego partneringu prowadzony przez grupę akrobatyczną Everest.
Lider Gwardii Gryfa od ponad 10 lat rozwija swoje umiejętności w dziedzinie tańca, akrobatyki i teatru, ale jego największą pasją niezmiennie pozostaje sztuka żonglerki chorągwiami. W 2010 r. wraz z żoną założył we Wrocławiu zespół artystyczny, który obecnie zrzesza około 30 artystów: tancerzy, żonglerów, szczudlarzy i animatorów kultury z Dolnego Śląska.
Grupa ma na swoim koncie potężne sukcesy komercyjne i artystyczne, a Dariusz do dziś pełni rolę głównego choreografa zespołu.
Do największych sukcesów zespołu Gwardia Gryfa należy zaliczyć udział w renomowanych wydarzeniach artystycznych, takich jak: plenerowy spektakl „Carmina Burana” realizowany przez Operę Krakowską na Wawelu, plenerowy spektakl „Carmina Burana” na Zamku Książ w Wałbrzychu czy Międzynarodowy Festiwal Renesansu w Lublinie.
Dariusz wraz z Gwardią Gryfa od lat angażuje się w liczne wydarzenia komercyjne i charytatywne, tj. Wielki Mecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, program MAM TALENT (półfinał polskiej edycji programu w 2012 r. i półfinał czecho-słowackiej edycji programu w 2019 r.), czy potężne parady Elfów i Reniferów na Wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, które co roku ściągają na Wrocławski Rynek tysiące widzów.
Dariusz Owczarek ma także na swoim koncie realizację autorskich projektów artystycznych. Jednym z tej kategorii działań był realizowany w partnerstwie z Centrum Kultury Agora projekt “Poznajcie smaki Toskanii” obejmujący prelekcje podróżniczą, warsztaty oraz plenerową inscenizacje spektaklu.
Edyta Kasprzyk
Koordynator obszaru animacji kultury
Studentka Filologii polskiej, absolwentka Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu na specjalizacji Pantomima. Instruktorka teatralna i taneczna, animatorka kultury, aktorka.
Swoje doświadczenie zdobyła realizując liczne spektakle z Teatrem Pod Kolumnami oraz występując na wielu festiwalach, m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych “Arlekinada”, gdzie była laureatką głównej nagrody aktorskiej, czy Konkursie Twórczości Scenicznej Młodych “Przekręt”, gdzie zdobyła nagrodę za najlepiej wykreowaną postać sceniczną.
Wraz z grupą prisma artem brała udział w przedstawieniu "Stacja 6" na Festiwalu Dolnośląskich Teatrów Offowych ZWROT. Współtworzyła projekt dyplomowy "móve", którego głównym celem była integracja różnych środowisk artystycznych Wrocławia.
Obecnie aktorka grupy teatralnej Formalnia, z którą zrealizowała spektakl “No Fiction?”. Tancerka, instruktorka i animatorka grupy artystycznej Gwardia Gryfa.
Pracownik Stowarzyszenia Aktywności Społecznej TuRazem. W ramach współpracy z Fundacją Gwardia Gryfa, realizowała projekty:
Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, “Poznajcie Smaki Toskanii” w ramach Kuźni Projektów we współpracy z Centrum Kultury AGORA, “Dworska Maskarada” w ramach wrocławskich Mikrograntów we współpracy z Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, “Święto Bzów” w Krośnie Odrzańskim i Zamku Karolat we współpracy z Fundacją Karolat, projekt edukacyjno-artystyczny dla Przedszkola nr 51 we Wrocławiu w ramach Dolnośląskich Małych Grantów.
Prowadziła warsztaty aktorskie i pantomimiczne dla Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży Kowale, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Brzegu Dolnym, Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, a także dla Slot Art Festival. Obecnie prowadzi dziecięcą grupę pantomimiczną w PrzedPokoju H13 oraz dziecięcą grupę artystyczną w Gminnym Ośrodku Kultury w Śniadowie.
Emilia Zawalińska
Choreograf, trener
Absolwentka Akademii Sztuki Pięknych i Certyfikowany Instruktor Tańca ze specjalizacją baletową. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w dziecięcym zespole Tańca i Piosenki Zgraja, występując na terenie całej Polski, a także biorąc udział w wielu konkursach tanecznych (Konin, Kielce).
Gościła również w Polskim Radiu, gdzie nagrywała piosenki do przedstawień oraz płyty muzyczne. Brała udział w widowiskach taneczno-wokalnych.
Po wielu latach odnalazła się w balecie w Operetce Dolnośląskiej. Wielokrotnie brała udział w przedstawieniach, m.in.: Dziadek do orzechów, Piotruś i Wilk, Królewna Śnieżka, Królowa Śniegu i inne. Od kilku lat współpracuje z wrocławskim studiem Piruet i Teatrem AnKa. Kilka razy do roku bierze udział w baletowych koncertach wystawianych we wrocławskim Imparcie. Tańczyła również w spektaklach z wrocławską Filharmonią, orkiestrą Narodowego Forum Muzyki, Akademią Muzyczną czy Filharmonią w Jeleniej Górze, Szczecinie czy Toruniu.
Poza klasyką kocha salsę liniową (występy m.in. na El Sol Warsaw Salsa Festival 2018) taniec współczesny czy high heels. Taniec jest dla niej sposobem na wyrażeniem emocji, a muzyka źródłem inspiracji. W swojej pracy stawia na technikę i dokładność, uważając jednocześnie, że prawdziwy tancerz musi mieć swój charakter i osobowość.